Новини 9 "А"
Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку — відпочинок на воді. Однак, перебуваючи на водних об’єктах, завжди треба пам’ятати про безпеку.
Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив в біду.
Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.
Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення юнацтву правил поведінки на воді.
Сьогодні наша виховна година спілкування буде присвячена такій важливій, значимій для всіх темі, як здоров’я, адже здоров’я – одна з основних умов щастя людини. Під час сьогоднішнього заходу ви дізнаєтеся про те, що благотворно і негативно впливає на здоров’я людини, про правила ведення здорового способу життя. І, нарешті, ми повинні з вами дійти висновку, що здоров’я – це запорука успіху.
Щорічно в світі більше 10 мільйонів чоловік піддаються нападам отруйних тварин, більше 50 тисяч потерпілих гинуть. Причому летальних результатів від укусів бджіл або ос в 3 рази більше, ніж від укусів гримучої змії.
Сусідство з комарами, ґедзями, мошками та іншими дрібними комахами рідко буває приємним. Але річ не тільки в цьому — їх укуси здатні викликати достатньо важкі алергічні реакції.
В останній час збільшилась кількість людей, які звертаються за медичною допомогою після укусу бджоли або оси, так що ця проблема сьогодні дуже актуальна.
Бджоли нападають на людину виключно в цілях самозахисту. Потерпілому необхідно витягти з рани жало, щоб менше отрути попало в кров. На відміну від бджіл, оси після нападу не вмирають. Найбільш небезпечні укуси шершнів і джмелів - представників найбільшого роду ос. Вони боляче вжалюють, а їх отрута - сильний алерген. До того ж під час укусу самка комахи відкладає під шкіру людини личинку, яка викликає запалення.
Для здорової людини укус комахи безпечний, але є категорія людей, яким слід уникати нападу ос. Це, в першу чергу, алергіки і астматики. Отрута оси на деяких людей діє як найсильніший алерген. Має значення і місце укусу. Якщо він потрапив в область грудної клітини, живота, а також в голову, наслідки можуть бути більш важкими, ніж при укусі в ногу або руку. Дуже небезпечні укуси в область ротової порожнини. Це може відбутися якщо ви відкусили, наприклад, яблуко або шматочок кавуна, на якому сиділа оса. Такий укус часто призводить до набряку дихальних шляхів і смерті від задишки.
Дитина, як і кожна людська істота, від народження має права.
Права дитини — це певні можливості, які потрібні дітям для того, щоб жити і дорослішати. Дитиною вважають людину віком до 18 років. Саме діти внаслідок своєї фізичної і розумової незрілості потребують особливої охорони і піклування з боку батьків і суспільства.
Дитинство — найважливіший період у житті людини, коли вона формується фізично, психічно, інтелектуально, здобуваючи необхідні знання, уміння і навички.
Права дитини захищені Конституцію України; Законом України «Про охорону дитинства»; Законом України «Про освіту», Конвенцією ООН про права дитини,
Згідно з Конвенцією, всі діти рівні у правах.
Права дитини не можуть бути обмежені ні за кольором шкіри, ні за релігією, національним чи майновим станом, ні за станом здоров'я чи за походженням.
29 січня українці вшановують події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами.
Правила безпечного поводження при ускладненні погодних умов.
Рекомендації щодо безпечної поведінки у зимовий період для запобігання травмуванню та нещасним випадкам
Під час ускладнення погодних умов слід бути надзвичайно обачними. Правильно підбирайте одяг та взуття перед виходом на вулицю, обмежте переходи на далеку відстань, особливо в нічний час! Із метою запобігання та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть викликати людські жертви та матеріальні збитки, слід звернути увагу на наступне:
Снігові замети (хуртовина)
Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, дуже впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь).
Негативний вплив цього явища ускладнюється хуртовинами, сніговими буранами, при яких різко погіршується видимість, переривається транспортне сполучення. Випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для зледеніння ліній електропередач, зв’язку, покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що нерідко викликає їх руйнування. З оголошенням штормового попередження - необхідно обмежити пересування, особливо на власному транспорті, створити удома необхідний запас продуктів (води, палива), виконати герметизацію житлових приміщень, що допоможе зберегти тепло і зменшить витрати палива. Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей яких негода застала в дорозі, Заметені снігом шляхи, втрата видимості викликає повне дезорієнтування на місцевості. Під час руху на автомобілі не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися, укрити двигун з сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль треба встановити двигуном до вітру. Періодично треба виходити з автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом.
Населенню під час снігових заметів потрібно бути готовим для проведення рятувальних робіт: розшуку заметених снігом людей, надання першої медичної допомоги і розчищення снігових заметів на дорогах, вулицях. Під час снігової бурі роботи слід виконувати тільки групами з таким розрахунком, щоб кожна людина знаходилась в полі зору інших. Знаходитись поблизу зруйнованої будівлі небезпечно, особливо необхідно остерігатися обірваних електродротів, вони можуть бути під напругою.
Будьте обережні, бережіть своє життя та здоров’я! Дотримуйтесь елементарних правил особистої безпеки!
Ожеледиця
Пам’ятайте, для пересування під час ожеледиці слід користуватися взуттям із підошвою з мікропористої чи іншої м’якої основи та без високих підборів.
Попередьте родичів похилого віку, що під час ожеледиці взагалі не слід виходити з будинку. У разі нагальної необхідності, переконайте їх не соромитися та взяти палицю з гумовим наконечником або з шипом.
Вагітним жінкам слід бути особливо обережними в ожеледицю та не виходити на вулицю без супроводу.
Ходіть не поспішаючи, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільними від речей. Пам’ятайте, що поспіх збільшує ймовірність падіння, тому виходьте із будинку повільно. При порушенні рівноваги швидко присядьте – найчастіше це дає змогу втриматися на ногах. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково переверніться – це дозволить зменшити силу удару. Не тримайте руки в кишенях – це збільшує ймовірність не лише падіння, але й отримання важких травм, особливо переломів.
Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Крім того, кришки можуть бути погано закріплені, що створює додаткову небезпеку травмування.
Не прогулюйтеся край проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та зісковзнути на дорогу під рухающийся автотранспорт.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. За таких погодних умов значно збільшується гальмівний шлях автомобілів, а падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести до каліцтва або до загибелі, переходьте вулицю тільки у місцях пішохідних переходів. Будьте обережними поблизу дорожньої техніки, яка здійснює снігоочисні роботи.
ВАЖЛИВО! Користування автомобілем під час снігопаду або ожеледі потребує особливих навичків та пов’язане із додатковим ризиком.
Якщо ви використовуєте автомобіль під час складних погодних умов, пам’ятайте, що під колесами автомобіля не асфальт або грунт, а лід, відповідно, будь-який необережний рух під час зрушення з місця або при спробі зупинитися може призвести до того, що автомобіль розгорне або поведе.
Під час сильного утворення ожеледиці намагайтесь не використовувати особистий автотранспорт без нагальної потреби.
Обережно – бурульки.
Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі, значне нагромадження снігового шару сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд, що виступають на архітектурних частинах будинків, та великих деревах. Проходячи повз будинки чи біля високих дерев, необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Слід триматись на безпечній відстані від таких споруд, обираючи найбільш безпечний маршрут руху. Ні в якому разі не можна заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.
Правила поведінки під час сильного морозу
Носіть просторий одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові.
Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу.
У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас.
Слідкуйте за обличчям друзів, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору.
Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов'язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа.
В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки.
Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення - магазину, кафе, під'їзду - для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження.
Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає.
Пам'ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.
Пам’ятайте!
Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини – зверніться до лікаря щоб уникнути ускладнень з поганими наслідками.
22 січня наша Україна відзначає велике свято – День Соборності. Ми пишаємося, що ми – українці, а наша Вітчизна – Україна. Тому сьогодні наша година спілкування присвячена Дню Соборності.
Запитання до учнів:
Що на вашу думку означають такі поняття як:
- незалежність,
- єдність,
- соборність.
Учні відповідають. Потім вчитель скореговує відповіді та наводить приклади
класичних визначень:
1. Незалежність (від «незалежний»):
1) Який не залежить від кого-небудь, чого-небудь, не підкоряється
комусь, чомусь.
2) Самостійний у міжнародних відносинах та у внутрішніх справах;
суверенний.
2. Єдність:
1) Тісний зв'язок, згуртованість, цілісність, неподільність.
2) Поєднання в одному цілому, нерозривність зв'язку.
3. Соборність:
– це об’єднаність, неподільність.
22 січня майже 100 років тому був прийняти дуже важливий документ – Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. У промові, виголошеній того дня на
Софійській площі у Києві, говорилося: «Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від
одної частини єдиної України – Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна.
Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка. Однині народУкраїнський, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду».
Але так історично склалося, що ще довго після цього Україна виборювала право бути незалежною. І от вже 26 років ми живемо на вільній землі, працюємо на користь незалежної держави, яка має свій Прапор, свій Герб та Гімн. Про це мріяв, за це боровся наш нескорений народ. Здавалося б, нарешті ми отримали те, заради чого сотні років відчайдушно боролися й гинули мільйони наших предків, щоб отримати таку бажану свободу. Але сьогодні їй знову приходиться боротися за свою єдність, волю,
правду на сході країни, в Криму.
Україно, соборна державо,
Сонцесяйна колиско моя,
Ні, не вмерла й не вмре твоя слава,
Завойована в чесних боях.
Я вірю, що дух твій ніколи не згасне.
Ти совість народу, незгасна зоря,
Живи й процвітай,Україно моя,
Для миру, для щастя, любові й добра.
Розповідь вчителя ( з використанням презентації).
Історія свята
Різдво Христове — велике християнське свято, день Народження Ісуса Христа, Спасителя світу. Свято Різдва Христового вважається другим після Пасхи (Великодня) великим святом, хоча у багатьох католицьких країнах народне благочестя досі відводить йому головне місце серед свят.
Різдво є одним з головних християнських свят, яке вирізняють унікальні звичаї і традиції, а також власні символи.
Значення цього свята настільки велике, що навіть хід нової історії і літочислення ведеться від Різдва Христового.
Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія — народження Ісуса Христа у Вифлеємі (Ісус у перекладі з єврейської означає «спасіння»). Усі християни переконані, що Ісус Христос був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. Православна церква святкує його 7 січня (25 грудня за старим стилем), а католицька церква — 25 грудня за новим стилем. Отже, 7 січня — це день народження Сина Божого на землі. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення – «наша ера».
Згідно з переказами Євангелія, мати Ісуса Христа Марія та її чоловік Йосип жили в Назареті, а до Вифлеєму прийшли, виконуючи наказ правителя Августа з'явитися всьому населенню на перепис. Оскільки на перепис населення Римської імперії зібралося дуже багато людей, Марія та Йосип не змогли знайти місця для ночівлі, а тому їм довелося шукати прихистку в невеликій печері, де за поганої погоди зазвичай ховалися чабани. Там Марія і народила Сина Божого. Тоді янгол спустився з неба й повідомив чабанам, які в цей момент не спали, що Бог народився. Чабани перші прийшли вклонитися немовляті.
На небі засяяла Вифлеємська зоря, що сповіщала світу про народження спасителя та вказувала шлях до Царя всіх людей. За пастушками до печери з Марією та Ісусом Христом прийшли язичницькі мудреці й принесли Богу подарунки: золото, ладан і миро. Золото символізувало царську владу, ладан — Божу волю, смирно — долю пророка. До речі, саме тих давніх часів сягає традиція виготовляти вифлеємську зірку та прикрашати нею новорічну ялинку.
3). Презентація малюнків « Яким я бачу Різдво?»
4). Розповідь вчителя (продовження).
Святий вечір
Розпочинається Різдво 6 січня – Святий Вечір.
З появою першої зірки українці сідають за щедрий, але пісний стіл. Святий вечір прийнято проводити у колі всієї родини.
Святкова вечеря традиційно складається із 12 страв, які символізують 12 апостолів, 12 місяців року. Головною різдвяною стравою є кутя - пшенична або ячмінна каша з родзинками, маком, медом і горіхами. Також на столі обов'язково має стояти узвар.
Під час трапези за столом ні в якому разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити. На Різдво всі члени родини повинні бути вдома, діти повинні допомагати старшим у святкових приготуваннях. Снідати й обідати 6 січня не прийнято, легкий перекус дозволений тільки дітям.
Сідати за різдвяний стіл необхідно з появою першої зірки. Святий Вечір починається молитвою і запалюванням різдвяної свічки. Господар першим сідає за стіл, запалює різдвяну свічку і благословляє вечерю, після чого куштує кутю і роздає її родині.
Одну тарілку завжди ставлять лишньою – для духів померлих, які, вважається, неодмінно приходять на це свято. Тому після Вечері не прибирають нічого зі столу, щоб їх не образити. Господар починає трапезу із куті, за ним і вся родина. Існує думка, що на Свят Вечір треба їсти ложками, щоб у домі був мир і злагода і не було ніяких непорозумінь у стосунках, які символізує виделка. Вечеря триває не довго (близько двох годин), тому протягом цього часу не бажано вставати з-за столу.
Після куті вже можна переходити до інших страв - риби, грибів, борщу, вареників, тушкованої капусти, картоплі, узвару тощо. У різних регіонах України набір страв є різним та все ж зберігається їхня кількість.
Окремо варто зупинитися на оформленні столу. У старовину стіл вистилали соломою, а долівки дому сіном - це було символом ясел, на які поклали новонародженого Ісуса. Традиційно на стіл також насипають трохи зерна і покривають скатертиною, під яку по кутках столу кладуть зубчики часнику - він оберігає родину від хвороб і злих сил.
Дідух
На почесному місці в домі повинен стояти Дідух – житній, пшеничний або вівсяний сніп, який символізує урожай, добробут, багатство, дух предків і оберіг роду. Дідух – головний атрибут Різдва. Збирають його з різних злакових видів культур: колосків жита, пшениці, вівса, проса, а також добавляють у сніп різні духмяні трави. Вважається, що присутність Дідуха в домі приносить гарний настрій, затишок і святкову атмосферу. Традиція ставити на Святу вечерю дідух тягнеться з часів язичництва.
Різдво
Вранці 7 січня люди радісно вітаються фразою «Христос народився!», а у відповідь чують – «Славімо його!». У цей день прийнято ходити до церкви на святкову молитву, а також ходити в гості до родичів. У перший день Різдва закінчується піст, і люди можуть їсти м'ясні та інші ситні страви.
Важлива і незмінна традиція на Різдво – це колядування. Колядувати можуть діти, дорослі парубки та дівчата. У різних регіонах колядують не в однаковий час: де вже на Святий Вечір, десь − першого дня на Різдва, десь – на другий день після свят.
Хлопці та дівчата ходили колядувати окремо: хлопці з дзвоником та «зіркою», дівчата мали із собою ліхтар у вигляді місяця чи зірки, адже ходили колядувати ввечері, в хату не заходили, колядували на дворі. Хлопці ж співали під образами, сідали до столу, але ненадовго: вклонялися господарям та гостям і вирушали далі.
Часто колядники носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Віфлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.
Заходячи у двір або в будинок, молодь або дітлахи просять дозволу заколядувати, а коли господарі погоджуються, колядники починають співати вітальні пісні-колядки та розігрувати жартівливі сценки. Найчастіше в таких піснях оспівуються господар і господиня, звучать побажання щастя, здоров'я та достатку. По закінченні співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші. Вважається, що чим більше колядників відвідає оселю, тим щедрішим буде для родини рік.
4).Конкурс на найкращу колядку ( у виконанні учнів).
5). Розповідь вчителя (продовження).
Вертеп
Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні було і залишається ходіння з вертепом. Вертеп – це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.
Варто зазначити, що традиції святкування Різдва в Україні не обмежуються статичним вертепом з ляльками. Широку популярність у нашій країні завоював і живий вертеп, в якому ролі різних персонажів виконують живі люди.
6). Проведення вікторини « Різдвяна зірка».
1. Де народився Ісус Христос? ( Віфлеєм)
2. Для чого, за словами Біблії, Бог послав свого сина на землю?
3. Коли Різдво відзначають православні та католицькі християни?
4. Яке значення має віфлеємська зірка?
5. Коли українці відзначають Святий Вечір?
6. Що собою символізують 12 пісних страв?
7. Головною різдвяною стравою є …
8. З чого розпочинається Свята Вечеря? ( молитви)
9. Чому після вечері посуд не прибирають зі столу?
10. Що таке дідух?
11. Що необхідно відповісти на привітання « Христос народився!»? ( « Славімо його!»)
12. Про що найчастіше співається в колядках ?
6). Розповідь учнів « Традиції святкування Різдва в моїй родині» .
7). Висновок вчителя.
Різдво Христове – це, в першу чергу, свято добра, миру і милосердя. Незважаючи на те, що Різдво – день сімейний, дуже важливо в цей час допомагати хворим, сиротам, вдовам, жебракам, бродячим тваринам і всім тим, хто з різних причин позбавлений святкових радощів.
У цей день також прийнято миритися з тими, з ким були у сварці, пробачати будь-які образи, щоб відчути всю радість та чарівність не тільки свята, а й життя.
Хай Різдво у вишиванці
Розбудить вас щасливо вранці!
І принесе у вашу хату
Радість і посмішок багато.
Розбудить приспані надії,
Достатком й щастям вас засіє,
Зігріє сонцем і любов'ю
Та подарує вам здоров'я.
https://naurok.com.ua/tema-bezpeka-v-pobuti-prezentaciya-164976.html
https://www.youtube.com/watch?v=pr_zmkwLaHM
https://www.youtube.com/watch?v=jp1CKyAq_Bk
https://www.youtube.com/watch?v=fG75ufCEdBU
https://www.youtube.com/watch?v=ypVAqanYe-g